Magribija- šejh, mahala, džamija …

  Mnoge Sarajlije sa čuđenjem reaguju kada čuju za ime Magribija. Ti isti ljudi su, vjerovatno, bezbroj puta prošli kroz malu sarajevsku mahalu koja nosi to ime. Na Marijin dvoru u centru grada stidljivo je uokvirena Unitikovim tornjevima, ŽGP neboderom, austrougarskim zgradama, Državnom bolnicom, te prostorom koji je sada park sa parkingom, a prije je tu bila Hasthana. Na malom prostoru nalazi se historijski šarolik enterijer, po čemu je naš grad i poznat. Sve je to prelijepo i vješto ukomponovano, a ako tu još spomenemo i katoličku Crkvu Svetog Josipa koja se nalazi u blizini, onda smo dobili i sliku multietničkog Sarajeva…

[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img156.imageshack.us/img156/1609/magr2ab6.jpg[/IMG][/URL]

Svaka mahala koja je nastala u osmanskom periodu, dobila je i svoju lokalnu džamiju. Tako je i u mahali Magribija izgrađena istoimena džamija. Kada je nastala, taj dio je bio zapadna periferija grada. Prema predanju, šejh Magribija je došao u Sarajevo sa Isa-begom, osnivačem grada, i u njemu podigao džamiju. Prema nekim izvorima prvobitna Magribija je podignuta u vrijeme osnivanja Sarajeva u blizini današnje džamije, ali je izgorjela 1459. god. U današnjem obliku mogla je nastati između 1538-1565. god., kada se prvi put pominje u starim dokumentima. Ponovno je gorjela 1697. god. i tada su sačuvani samo zidovi i kamena munara. Današnji izgled džamije i sve bojene dekoracije potječu iz 1766. godine. O šejh Magribiji se ne zna gotovo ništa, osim što se može zaključiti iz samog imena, tj. da je bio član derviškog reda i da je porijeklom iz Magriba (to je bilo ime za islamske zemlje sjeverne Afrike: Tunis, Alžir i Maroko).[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img156.imageshack.us/img156/9260/mag4ui4.jpg[/IMG][/URL]

Poznati engleski učenjak sir Thomas W. Arnold je 1929. godine posjetio Sarajevo i tada ga je naročito impresionirala Magribija džamija. On se zainteresirao za drvene stupove sa kamenim bazama i kapitelima na sofama, za konstrukciju šišeta kao i prekrasne šare u bojama na drvenariji u unutrašnjosti ove džamije. Tom prilikom je izjavio da je nešto slično vidio samo po džamijama u Delhiju u Indiji, inače više nigdje na svijetu (prepis iz članka «Večernja pošta»). Osim ovih karakteristika, koje se uočavaju jer su jedinstvene, ali i neobične u ovom dijelu svijeta, tu je naravno i nezaobilazna kamena munara, koja se ponosno uzdiže u nebo i dostiže visinu od 32 metra. A tu je i trijem koji je opasan drvenom ogradom i sa stupovima joj daje drevni izgled. Sarajevske islamske bogomolje su poznate i po svojim haremima, ali ovdje nema harema, već samo ograđena zelena površina sa njene zapadne strane. Ulaz je na sjeverozapadnoj strani iz Magribije ulice. Objekat džamije zauzima površinu 158 m2  a džamijsko dvorište 223 m2. Sa svih strana na zidovima se nalazi ukupno 17 prozora.

[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img219.imageshack.us/img219/6135/mag6io7jy3.jpg[/IMG][/URL] [URL=http://imageshack.us][IMG]http://img57.imageshack.us/img57/2619/magr77cl3bu8.jpg[/IMG][/URL]

Džamija je u zadnjem ratu pretrpjela velika oštećenja. Pored toga što joj je zapaljen krov, razorena je i munara. Mnogo vremena je trebalo proći da bi se ona adekvatno adaptirala. Vodila se velika pažnja da bi se zadržala njena autentičnost. Obnovljeno je skoro sve, a u ljepotu ove, mnogi će reći, najstarije džamije u gradu, možete se i sami uvjeriti. 

 

10 komentara

  1. Svi ste upravu trebam pisati i svima se izvinjavam, al su me malo fakultetske obaveze odvojile od neta, pa nije bilo ni postova.
    Evo za “početak” jako zanimljiv tekst o Magribija džamiji, koji sam dugovao, a u pripremi je i novi post.
    pozdrav za sve i hvala za podrsku:)…

  2. A sto ne nastavljas… bas je zanimljiv ovaj blog!

    molim te, citaj ovo…

    “Juce sam se cuo sa kolegom u Bratuncu, na racun je pristiglo oko 1500 KM, tako da jos nedostaje za operaciju.”

    Baš me rastuži ovaj vijest… nedostaju jos uvijek barem 3 500 KM iliti 1 750 €ura da bi mali Semir mogao na njemu tako potrebnu operaciju. Saznajte više na mom blogu, prenesite rodbini i poznancima vijest o njemu, napravite malu humanitarnu akciju u školi ili na radnom mjestu, pomozite na bilo koji način, ljudi…

Komentariši